Dlatego lekarze często zalecają zmiany stylu życia jako pierwszą linię leczenia, aby zatrzymać chrapanie. Z tego powodu chrapiący powinni schudnąć (aby powstrzymać naciskanie tłuszczu na gardło), rzucić palenie (palenie osłabia i zatyka gardło), unikać spożywania alkoholu i leków uspokajających przed snem (rozluźniają mięśnie gardła i języka, które z kolei zawężają drogi oddechowe) i spać po bokach (aby zapobiec blokowaniu przez język gardła).

Poradnia laryngologiczna Białystok a ortopedyczne poduszki

Szereg innych metod leczenia jest również stosowanych w celu zatrzymania chrapania. Obejmują one od środków pomocniczych dostępnych bez recepty, takich jak aerozole do nosa, paski do nosa lub klipsy do nosa, aerozole nawilżające, urządzenia do higieny jamy ustnej oraz odzież i poduszki przeciw chrapaniu, po nietypowe czynności, takie jak gra w didgeridoo.

poradnia laryngologiczna Białystok

  • Należy jednak uważać na zabiegi bez recepty, które nie mają naukowych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, takich jak pierścienie do chrapania lub opaski do elektrycznej stymulacji nadgarstków.
  • Ortopedyczne poduszki są najmniej inwazyjną opcją redukcji chrapania. Poduszki te są zaprojektowane tak, aby podtrzymywać głowę i szyję w taki sposób, aby szczęka pozostawała otwarta i lekko do przodu. Pomaga to utrzymać drożności dróg oddechowych bez ograniczeń, a to z kolei prowadzi do niewielkiego zmniejszenia chrapania.
  • Specjalnie wykonane urządzenia dentystyczne o nazwie żuchwy szyny awansu żuchwy, które przesuwają dolną szczękę lekko do przodu, a tym samym pociągnąć język do przodu, są powszechnym sposobem leczenia chrapania. Takie urządzenia okazały się skuteczne w zmniejszaniu chrapania i bezdechu sennego w przypadkach, gdy bezdech jest łagodny do umiarkowanego. Szyny żuchwowe są często tolerowane znacznie lepiej niż maszyny CPAP.

Poradnia laryngologiczna Białystok a dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych

Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) jest często używane do kontroli bezdechu sennego i chrapania z nim związane. Jest to stosunkowo bezpieczny zabieg medyczny. Aby utrzymać drożność dróg oddechowych, urządzenie pompuje kontrolowany strumień powietrza przez elastyczny wąż do maski zakładanej na nos, usta lub obie te części ciała. CPAP jest zwykle nakładany przez maskę CPAP, która jest nakładana na nos i/lub usta.

Ciśnienie powietrza wymagane do utrzymania drożności dróg oddechowych jest przez to dostarczane i jest podłączane do maszyny CPAP, która jest jak sprężarka powietrza.

Powietrze dostarczane przez CPAP jest na ogół „normalnym powietrzem”, a nie skoncentrowanym tlenem. Maszyna wykorzystuje ciśnienie powietrza jako „rozprysk powietrza”, aby utrzymać drożność dróg oddechowych. W obturacyjnym bezdechu sennym, drogi oddechowe z tyłu gardła są podatne na zamknięcie.

Chrapanie jest również dostępne jako metoda korygowania chrapania społecznego. Niektóre zabiegi, takie jak uvulopalatopharyngoplasty, próbują rozszerzyć drogi oddechowe poprzez usunięcie tkanek w tylnej części gardła, w tym języczka i gardła.